Z roku na rok wzrasta sprzedaż online i posiadanie własnego sklepu online to absolutny must-have w branży mody. Badanie “E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” wskazuje, że 72% klientów e-handlu kupuje odzież w Internecie, a 30% z nich na serwisach zagranicznych. Dziś zajmiemy się trzema podstawowymi obszarami działań marketingowych na których bezwzględnie należy się skupić, by odnieść sukces w branży fashion online.
Social Media – modne miejsca wśród modowych marek.
Są szczególnie istotne w obszarze mody – to właśnie w nich rodzą się nowe trendy, użytkownicy poszukują inspiracji, informacji, a także pod wpływem tychże, decydują się na zakup. Moda rządzi się estetyką i stylem, nie ma więc lepszego miejsca niż platformy social media by pokazać markę.
Po pierwsze: Facebook – to właśnie tutaj obecni i przyszli fani Twojej marki poszukiwać będą najświeższych informacji, zadbajmy więc o stały kontakt. Nie zasypujmy ich jednak zdjęciami słodkich kotków- era takiej komunikacji przeminęła bezpowrotnie (na szczęście!). Należy tak przygotowywać content by był dla Klientów wartościowy i interesujący, a jeszcze lepiej by chcieli się nim dzielić z innymi. Facebook w branży modowej to również miejsce, gdzie toczy się dialog. Messenger jest szybszy i bardziej przystępny niż mail czy telefon – zadbaj więc by na bieżąco i z należytą uwagą odpowiadać na wiadomości. Szereg narzędzi sprzedażowych na Facebooku umożliwia także prowadzenie skutecznej konwersyjnie kampanii, jednak to temat na osobny artykuł.
Kolejne medium to Instagram – idealny by odpowiednio pokazać asortyment i wykreować filozofię marki. Dzięki najnowszym dodatkom takim jak instagram shopping, czy stories z przekierowaniem do strony, możemy przekuć zasięgi w realne zyski i zakupy naszych Klientów. Pamiętajmy także o wykorzystaniu jedynego klikalnego linku, który znajduje się w opicie profilu.
Warto również pomyśleć o Pintereście – największej skarbnicy inspiracji, która jednocześnie, o czym warto wiedzieć, doskonale potrafi pozycjonować naszą witrynę. Jeśli naszym odbiorcą docelowym jest grupa o nieco niższej demografii – snapchat to także medium warte rozważenia. Zasada jest prosta: bądź tam, gdzie najczęściej znajdziesz odbiorców swojej marki.
Blog – o modzie słów kilka.
Dobrze przygotowany blog wpływa przede wszystkim na pozycjonowanie witryny. Dzięki unikatowej treści, nasyceniu słowami kluczowymi, odpowiedniej budowie artykułu, linkowaniu wewnętrznemu i innym czynnikom, możemy sprawić, że nasza witryna poszybuje w górę w organicznym wyszukiwaniu. To jednak nie wszystko. Blog modowy to doskonała szansa na budowanie eksperckiego wizerunku. Przygotujmy dla naszych użytkowników artykuły, które zachęcą do zakupów, poprzez inspirację. Co teraz jest na topie? Jakie trendy warto śledzić? Jak zestawić ze sobą poszczególne ubrania i akcesoria? Dobór tematów ogranicza tylko nasza wyobraźnia oraz oczywiście oczekiwania naszych Klientów.
Dobre praktyki modowego ecommerce, czyli jak Cię widzą tak… kupują.
Pochylmy się również nad samą strukturą sklepu internetowego w segmencie fashion. Jakie rozwiązania spowodują zwiększoną konwersję? Zadbajmy przede wszystkim o wygodę użytkownika, niezależnie od tego na jakim urządzeniu nas obecnie odwiedza. Już 41% badanych kupuje ubrania i dodatki za pomocą smartfona, a 24% za pomocą tableta – nie możemy więc o nich zapomnieć. Responsywność i dostosowanie layoutu na każdej platformie to podstawa! Dla marki PrettyOne wdrożyliśmy technologię RWD obejmującą zoptymalizowany widok i korzystanie z koszyka dla poszczególnych urządzeń. Zadbaliśmy także o dedykowane rozwiązanie z trzema widokami sliderów, dopasowujących się do poszczególnych urządzeń czy dynamiczne zmiany w wyglądzie menu- wszystko to znacząco poprawia UX, a tym samym zwiększa konwersję.
Skoro już przy wyglądzie jesteśmy: zadbajmy o nowoczesny design strony. Archaiczne logotypy, przesyt elementów, mało intuicyjna struktura- wszystko to odstrasza potencjalnych Klientów, którzy tracą zaufanie do marki.
Zaufanie budowane jest także poprzez sposób w jaki za zakupy możemy zapłacić. Im więcej możliwości wyboru ma Klient, tym lepiej. Integracja z popularnymi, sprawdzonymi platformami do epłatności to konieczność. Należy zadbać o wygodę i bezpieczeństwo użytkowników.
Ostatni podstawowy element ecommerce w modzie to opinie użytkowników. Według badań, to właśnie opinie innych kupujących, mają wpływ na ostateczną decyzję zakupową. To także sposób na upselling. Dla marki Riccardo zaimplementowaliśmy autorski system Q&A oparty właśnie o marketing WOM. Klient po zakupach otrzymywał dedykowany mailing, z rabatem na następne zakupy, w zamian za pozostawienie opinii w sklepie. Korzyść takiego rozwiązania jest więc podwójna: dodatkowe zakupy (co równa się budowaniu długotrwałej relacji z Klientem), a także wsparcie produktu opiniami.
Jesteś zainteresowany rozwiązaniami ecommerce w branży fashion? Chcesz wiedzieć więcej? Masz pomysł na rozwój swojej marki, który możemy razem zrealizować? Skontaktuj się z nami:
Telefonicznie: 505 014 824
Mailowo: office@grupaampmedia.com